Seminarium 4 czerwca 2020 - z udziałem 4 nauczycieli z zagranicy z 3 placówek edukacyjnych z Portugalii, Hiszpanii i Litwy. W Portugalii - szkoła Escola Secundária Dr. Joaquim Gomes Ferreira Alves z Valadares-Vila Nova de Gaia, w regionie Porto. Niezamożna Vila Nova de Gaia jest częścią aglomeracji Porto, miasta które w latach 2010, 2014 i 2017 uzyskało status destynacji turystycznej numer 1 w Europie. (The Best European Destination) – wybraną przez Best European Destinations Agency. Vila Nova de Gaia , administracyjnie jest osobnym miastem, ale należącym do dystryktu Grande Porto i tym samym do całej aglomeracji miejskiej. Ze szkoły portugalskiej był obecny dyrektor szkoły: Álvaro A. SANTOS oraz nauczycielka francuskiego i portugalskiego: Agostinha GOMES. Oboje, nie tylko są pedagogami, także są aktywni w środowisku lokalnym. Agostinha, pełni funkcję radnej we władzach miejskich, zajmuje się sprawami ochrony prawa dziecka, dyrektor szkoły – uczniami, którzy rezygnują z edukacji. Dzielnica ma niskie wskaźniki edukacyjne, szkoła pełni funkcje scalające środowisko, zapewniające możliwości rozwoju każdemu uczniowi.
Ze szkoły w Katalonii, ICFA Josepa Massanés z miasta Tarragona uczestniczyła Yolanda CABRÉ SANS, nauczycielka angielskiego. Więcej o Yolandzie, która uczestniczyła w projektach WCIES: https://www.youtube.com/watch?v=YsUFP6TD4h0&t=7s
Szkoła katalońska jest placówką edukacyjną o profilu zbliżonym do naszych centrów kształcenia ustawicznego. Słuchaczami są przed wszystkim imigranci, którzy uzupełniają wykształcenie, aby móc znaleźć w Hiszpanii lepszą pracę. Często są to cudzoziemcy, którzy przybywają z krajów Ameryki Łacińskiej, stąd język znają, ale wykształcenia nie mają. Są też imigranci z krajów afrykańskich czy Europy Wschodniej. Dla nich pandemia, to szczególnie trudny czas, bez oparcia w obcym kraju, w nieznanych warunkach. Więcej informacji o szkole:
https://twinspace.etwinning.net/36489/pages/page/301924
https://twinspace.etwinning.net/36489/pages/page/417971
https://twinspace.etwinning.net/36489/pages/page/410109
Ze szkoły na Litwie była obecna nauczycielka języka angielskiego: Ramune MIKSTIENE. Szkoła litewska znajduje się w Kiejdanach, w centralnej Litwie. Miasto mające znaczenie w historii Polski, było w przeszłości, dawną polską rezydencją magnacką. Kiejdany należały też do najważniejszych XVI w. ośrodków braci polskich. To tu miał miejsce słynny układ w Kiejdanach – umowa, która oddawała pod protekcję Szwecji Wielkie Księstwo Litewskie i wraz z układem w Ujściu (gdzie wojewoda poznański Krzysztof Opaliński i wojewoda kaliski Andrzej Karol Grudziński oddali królowi Szwecji Wielkopolskę) oznaczała poddanie Litwy i Wielkopolski Szwecji. Szkoła litewska jest szkołą, w której realizuje się wiele projektów, uczniowie są w nie zaangażowani praktycznie przez cały rok szkolny. Aktywność szkolna w czasie pandemii przeniosła się, przynajmniej w części do przestrzeni wirtualnej.
Link do prezentacji z Litwy.