niedziela, 23 sierpnia 2020

Kossuth jedyny w Polsce!

  


 



Warszawskie LXIII LO im. Lajosa Kossutha otrzymało prestiżową Nagrodę im. Jana Amosa Comeniusa przyznaną przez Komisję Europejską za wysokiej jakości nauczanie o Unii Europejskiej. Celem inicjatywy było nagrodzenie szkół średnich w krajach unijnych, które w inspirujący sposób wspierają uczniów w zdobywaniu wiedzy na temat Unii Europejskiej, zachęcając do poznania historii Europy oraz do kształtowania jej przyszłości. Nagroda podkreśla znaczenia nauczania i uczenia się o Unii Europejskiej, otrzymuje ją tylko jedna szkoła z każdego kraju członkowskiego.

Gratulujemy dyrektor szkoły, pani Annie Jurek oraz koordynującym ten wieloaspektowy projekt: paniom Jolancie Wiszniewskiej i Indze Chrościckiej - Woźniak z zespołem pracującym na ten sukces.

LXIII LO im. Lajosa Kossutha jest szkołą dobrze znaną doradcom metodycznym WCIES. Pracujący w niej nauczyciele wspólpracują z doradcami, chętnie dzieląc się wiedzą i umiejętnościami z nauczycielami warszawskimi.

W szkole prowadzone są innowacje pedagogiczne, opierające się m. in. na projektach Erasmus+ i POWER, szkoła uczestniczy w programie Szkoła - Ambasador Parlamentu Europejskiego, projektach eTwinning, Wyróżnieniem za aktywność uczniowską była wizyta uczniów w Parlamencie Europejskim w Strasburgu w ramach Euroscoli. Wcześniej, w wizycie studyjnej do Brukseli, która była nagrodą za innowacyjne nauczanie w ramach wspólnego programu WCIES i Biura Parlamentu Europejskiego, uczestniczyli nauczyciele. Nauczyciele LO im. Kossutha regularnie włączają się w przedsięwzięcia organizowane przez WCIES; w bieżącym roku szkolnym, przeprowadzili cykl lekcji modelowych w programie doradców metodycznych „Razem Ciekawiej”, dzieląc się doświadczeniem z udziału w projektach europejskich, które wspierają ich w nowatorskim nauczaniu kompetencji kluczowych. W listopadzie 2019 r. w  LXIII LO im. L. Kossutha odbyła się wspólna z WCIES konferencja “Od nauczyciela do inspiratora”, podczas której nauczyciele ze szkół ursynowskich relacjonowali swoje osiągniecia we współpracy międzynarodowej. Młodzież Kossutha wzięła udział w projektach: metropolitarnym “Weź zagłosuj!” oraz “Drogi do Wolności” koordynowanymi przez WCIES, dzięki którym uczniowie zdobywali umiejętności i pogłębiali wiedzę w czasie wizyt edukacyjnych Gdańsku. W ub. roku szkolnym, w ramach wspólnych przedsięwzięć Biura Parlamentu Europejskiego i WCIES nauczyciele i uczniowie otwierali się na obywatelskie działania poprzez warsztaty, które wspierały ich w prowadzeniu działań w mediach społecznościowych i w przestrzeni społecznej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Z kolei, spojrzenie na przeszłość, to wizyty dokumentacyjne w Treblince i w Auschwitz, w ramach programów m. st. Warszawy, prowadzone przez WCIES. To tylko przykłady działań aktywnej szkoły w swoim środowisku i w Warszawie.